Avardumise Keskus

KakaoKakaoks nimetame troopilisest Ameerikast pärineva kakaopuu ubadest saadavat pulbrit ning sellest valmistatavat jooki.


Kakaopuu
(Theobroma cacao)Ajalugu
 
Theo broma tähendab kreeka keeles jumalate toitu. Kakaopuud on Kesk-Ameerikas kasvatatud vähemalt 2000 aastat ja kasutatud juba 1000 aastat eKr. Sellest ajast oli kakao Kesk- Ameerikas peamine kaubaartikkel. Kakaoubades maksti makse indiaanivalitsejatele ja tasu asteegi prostituutidele. Mehhiko asteekide valitseja Montezuma olevat joonud suurtes kogustes kakaojooki choklatl, kuhu lisati vanilli, kajenni paprikat ja muid pipraid ning kõrvitsaseemneid. Arvati, et jook annab tarkust ja elujõudu. Aastal 1519 vallutas Cortèz Yukatáni poolsaare ja alistas maajad. Cortèzi sõnul oli jumalate joogil seksuaalseid võimeid parandavaid omadusi. Šokolaadijooki hakati Euroopas valmistama XVII sajandil, kõigepealt Hispaanias, siis Itaalias, Flandrias ja Prantsusmaal. Kõrge hinna tõttu oli jook populaarne vaid rikaste hulgas. Maiustusi hakati šokolaadist valmistama alles XIX sajandi keskel.

Bioloogia

Kakaopuu on tavaliselt alla 8 m kõrgune, igihaljas, väändunud tüve ja laia võraga puu. Kuni 40 cm pikkused lehed on õhukesed, läikivad, ovaalsed või süstjad, tüve pool ümaramad ning noored lehed on punased. Õied on väikesed ja helekollased ning kasvavad otse tüvel. Viljad on paksu koorega, 15-25 cm pikkused ja 10 cm paksused, kollased või punakad. Viljaliha sees on ridadena 20-50 pruuni seemet ehk kakaouba. Peamiselt kasvatatakse kolme tüüpi kakaopuid: criollo, forastero, trinitario. Kakaopuu kasvab looduses Kesk-ja Lõuna- Ameerikas. Kakaopuuistandused asuvad põhiliselt Brasiilias, Lääne- Aafrikas ja Kagu-Aasias.

ToorkakaoToorkakaod saadakse Theobroma Cacao nimelise puu viljadest, täpsemalt nende puuviljade sees leiduvatest mandlisuurustest kakaoubadest. Need oad sisaldavad üle 1200 aktiivse toitaine ning umbes 10% kakaost moodustavad antioksüdandid. Antioksüdantide kõrge sisalduse poolest on kakao võrreldamatu mistahes teise toiduainega. Antioksüdandid on ained, mis aitavad meile kindlustada kvaliteetsemat elu, reguleerides rakutasandil organismi normaalset tegevust. Toorkakao sisaldab ka kõikidest maailma toiduainetest kõige suuremas koguses magneesiumi, samuti väga kõrges koguses rauda, kroomi, tsinki, väävlit ja vaske, lisaks selle veel E- ja C-vitamiini ning suures koguses neurotranmittoreid mõjutavaid ja meie ajule rahuldust pakkuvaid aineosasid ning nende ehitusmaterjale (nt trüptofaani, 5-HTP-d, serotoniini, dopamiini, fenüületüülamiini ja anandamiidi). Kakaoubade purustamisel saadakse terad, mida on tihti lihtsam kasutada, kui terveid ube.

Vähesed teavad, et kakaoubadele annab õige šokolaadise maitse nende fermenteerimine. Põhimõtteliselt jäetakse korjatud kakaooad enne kuivatamist tünni paariks nädalaks seisma. Pärast fermenteerimist kuivatatakse kakaooad päikese käes, et vältida hallituse teket. Seejärel kakaooad röstitakse, puhastatakse ja purustatakse, et saada kakaonibsid. Toorkakao puhul jäetakse röstimise protsess muidugi vahele. Niimoodi puhastatud ubadest pressitakse välja kakaovõi ning selle jäägina tekkiv mass jahvatatakse kakaoks. Hiljem saavad eraldatud kakaovõi ja kakaopulber taas kokku, kui nende segamisel valmistatakse šokolaad.
Kui kakaomassist külmpressitakse välja kakaorasv (kakaovõi), jääb järgi kuiv tooraine, mis jahvatatakse kakaopulbriks. Toores kakaopulber on seega külmpressi meetodil valmistatud kakaopulber, mille toiteväärtus on eriti kõrge, kuna teda pole kuumutatud ning kõik vajalikud toitained on alles jäänud. Poes müüdavad tavalised kakaopulbrid on kuumutatud ehk nende toiteväärtus on pea olematu. Lisaks sisaldab külmpressitud kakaopulber oluliselt rohkem looduslikke ensüüme ning antioksüdante kui tavaline kakaopulber.

Oad ja nibsid

Mida vähem on toit töödeldud, seda kasulikum see meie organismile on. Kõik töödeldud šokolaadid sisaldavad rääsunud omega-6 rasvhappeid ehk transrasvu, mis võivad tekitada põletikulisi reaktsioone. Kui kakaooad on kuumtöödeldud, sisaldavad nendest valmistatud šokolaadid automaatselt transrasvu.

Nii on paljud inimesed avastanud enda jaoks šokolaadi asemel kakaooad. Ube saab tervelt kasutada smuutides, kasta mee sisse või purustada ise kakaonibsideks. Purustatud oad sobivad nii puhtalt näksimiseks kui ka lisandiks paljudele magustoitudele. Proovi nendega kaunistada kooke, maitsestada jäätist ning valmistada šokolaadi.

Kakaovõi

100% puhas külmpressitud kakaovõi on tervest kakaooast pressimise teel eraldatud rasv, milles on säilinud võimalikult palju antioksüdante ja teisi kasulikke aineid. Maitselt on ta pehme ja mahe, lõhnalt magus ning oma rikkalike nahka pehmendavate koostisosade tõttu populaarne toode ka kehahoolduses. Kakaovõi on suurepärane niisutaja, mida on naha hooldamiseks kasutatud juba sajandeid. See on üks stabiilsemaid ja kontsentreeritumaid naturaalseid võisid. Sulades kehatemperatuuril, imendub ta väga hästi. Kakaovõi niisutab ja hooldab nahka sügavuti, aitab hoida niiskust nahas ning loob kaitsva barjääri tundliku naha ja väliskeskkonna vahele. Kakaovõi on olnud kaua aega rasedatele naistele teada kui efektiivne venistusarmide ennetaja. Väga kõrge antioksüdantide sisaldus teeb kakaovõist ka äärmiselt kaua säiliva loodusliku toote (säilivusaeg vähemalt kaks aastat, kuid mõningate andmete kohaselt on võimalik õigetest säilitustingimustest kinni pidades saavutada säilivusaega isegi 2-5 aastat). Tänu antioksüdantidele (vitamiinid A, C ja E) ning polüfenoolidele, mis vabade radikaalidega võitlevad, aitab kakaovõi ära hoida naha vananemist. Kakaovõid saab kasutada ka tooršokolaadi valmistamiseks.

Kakaomass

Sõnal “liköör” ei tundu olevat tervislikul tooršokolaadist maiustusega midagi pistmist, kuid just likööriks (liquor) nimetatakse inglise keeles kakaomassi. Kakaomass saadakse kakaoubade kokku pressimisel ning selles on kombineeritud kakaopulbri ja kakaovõi parimad omadused. Kakaomassist saab vaid magustaja lisamisega valmistada ise tooršokolaadi, samuti võib seda kasutada teiste magustoitude valmistamiseks.

Tooršokolaad

Tooršokolaad ei ole lihtsalt see, kui sulatada kodus kakaovõi, lisada sellele suhkurt, kakaod ja muid lisaaineid. Tooršokolaad ja toortoit üldse on valmistatud põhimõttel, et midagi ei kuumutata üle 45 C selleks, et säiliksid kõik väärtuslikud vitamiinid, mineraalid, ensüümid, antioksüdandid ja südamesõbralikud küllastumata rasvad. Tooršokolaade valmistatakse üksnes puhastest, looduslikest, töötlemata toorainetest. Tooršokolaadi valmistamisel ei kuumutata tooraineid mitte kunagi. Lisaks võib valmistamisel vastavalt oma soovile kasutada mitmesuguseid supertoiduained, nagu luukumi pulber, ksülitool, kookosõie suhkur ja goji marjad. Tänu nendele toorainetele sisaldab tooršokolaad lisaks hõrgule maitsele ka kontsentreeritud kujul kehale vajalikke toitaineid (vitamiine, mineraalaineid, aminohappeid, antioksüdante jne), mis teeb sellest kõige tervislikuma maiuspala maailmas. Toon lisaks eelpool mainitule välja ka mõningaid olulisi fakte tooršokolaadi kasulikkusest:

Tooršokolaadi erinevus kauplustes müüdavates nn tavalistest šokolaadidest seisneb lisaks mittekuumutamisele veel selles, et tavakaubanduses müüdavad šokolaadid sisaldavad  palju rafineeritu suhkrut, odavaid taimseid õlisid, piimaprodukte (piimapulber, koorepulber, vadak) ja emulgaatoreid. Peaaegu kõiki kaubandusvõrgus müüdavaid šokolaaditooteid (sh mõru šokolaadi) on tegelikult töödeldud kõrgel kuumusel, mis vähendab märkimisväärselt šokolaadi toitainesisaldust.

Kakao kasulikkusest:

 • Toorkakao on hea kiudainete allikas ja sisaldab palju E- ja C-vitamiini, lisaks ka kehas mõnutunnet tektavaid aineid (sh. trüptofaani, 5-HTP-d, serotoniini, dopamiini, fenüületüülamiini ja anandamiidi).
 • Samuti on toorkakaooad number üks magneesiumiallikas. Magneesium toetab südant, aitab kaasa ajutegevusele ja seedimisele, lõdvestab lihaseid, aitab menstruaalvalude korral, aitab luusid tugevdada, suurendab painduvust ning aluselisust. Kui kehal on piisavalt magneesiumi paraneb keha verevarustus ja sellega koos ka hapnikutasakaal ning toitainete kättesaadavus kogu kehas paraneb. Magneesiumipuudulikkust on seostatud ka südamehaigustega.
 • Kakao sisaldab 314% päevasest rauavajadusest 28g-s (U.S. RDA kohaselt). Raud on osa hapnikukandjast hemoglobiinis, mis hoiab meie verd tervena ja kaitseb verevaeguse eest.
 • Kakao sisaldab piisavalt kroomi, et katta selle igapäevast vajadust. Kroom aitab tasakaalustada veresuhkru taset.
 • Kakao sisaldab vajalikke Omega 6 rasvhappeid. Kõik töödeldud šokolaadid sisaldavad rääsunud Omega 6 rasvhappeid (transrasvasid), mis võivad tekitada põletikulisi reaktsioone.
 • Kakao on rikas ka muude mineraalainete poolest ning looduslik allikas kaltsiumile, kaaliumile, tsingile, vasele ja väävlile. Lisaks sisaldab kakao palju kiudaineid ja vitamiin C-d. Toorkakaol on omadus vähendada söögiisu aidates seeläbi kaasa kaalu alandamisele, suurendada tähelepanu ja keskendumisvõimet.
 • Tänu serotoniini sisaldusele teeb kakaooa söömine otseses mõttes õnnelikuks. Kakaoubades on 55% rasva, mis koosneb kakaoõlist, kakaovõist ja teobromiinist (9%-35%), väike kogus teiini ( 0,5%- 37%), tärklist, tuhka ja proteiini (6%-17%).
 • Teobromiin stimuleerib kesknärvisüsteemi, lõdvestab lihaseid, laiendab veresooni. Sellel on ¼ kofeiini ergutavast toimest. Lisaks on ta ka kerge diureetikum. Teobromiin ja teofülliin, nagu selles taimes leiduv kofeiingi, on kaasaegse meditsiini poolt kasutuses antiastmaatilises ravis.
 • Kakaos sisalduvad antioksüdantide ühendid (polüfenoolid) takistavad nö halva LDL-kolesterooli oksüdeerumist.

 

Toores mahekakao on imepärane supertoit, mis on vabalt kättesaadav, sisaldab aineid, mis teevad imet sinu füüsilise keha kui ka psüühikaga omamata ühtegi kahjulikku kõrvaltoimet. Puhas looduse ime!

Soovitatav päevane kogus: 1-3 spl.

Kakao alternatiivid
Need vähesed, kes on kakao suhtes ülitundlikud või allergilised, võivad kakaopulbri asemel kasutada kaarobi ehk jaanikauna pulbrit, mis on maitselt magus ja kakaole väga sarnane, kuid ei sisalda stimulante kofeiini ega theobromiini. Vähese rasvasisaldusega kaarob sisaldab palju vitamiine (A, B1, B2, B3, D) ja mineraalaineid (kaltsiumit, fosforit, kaaliumi, magneesiumi, rauda), samuti lahustumatuid kiudaineid, mis toetavad soolestiku motoorikat, aidates nii kaasa salenemisele.

Retseptid:Allikad:
 1. S.Piippo. U.Salo. Meelte ja tunnete taimed. 2007
 2. Maailma toiduained. Taskuentsüklopeedia.2009
 3. Looduspere.ee, “Toorkakao – Maailma kõige antioksüdantide rikkaim toiduaine”, http://www.looduspere.ee/blogi/toorkakao-maailma-koige-antioksudantiderikkaim-toiduaine/
 4. Elixir.ee, “Toorkakao”, https://elexir.ee/toorkakao-theobroma-cacao-kakao
 5. Bioblogi.ee, “Mitmekülgne ja tervislik kakao”, http://bioblogi.eu/mitmekulgne-ja-tervislik-kakao/

 


Shamaanirestoran OÜ  e - kiri: terje1 ät terviklik.ee
Terje Parts   tel: +372 55 529 139
 

TOITUMISNÕUSTAMINE
--------
TOIDURETSEPTID
--------
SAHVER
Köögiviljad  
Pähklid ja seemned  
Teraviljad  
Ürdid, vürtsid, maitsetaimed  
Suhkrud, kakao ja jaanikaun  
Rasvad ja õlid  
Kohv, tee ja taimeteed  
--------
POOD
--------
KALENDER

Täna külastajaid
21


 Taimedes peitub kogu maailma jõud.
Võitmatu on see, kes tunneb nende salajasi võimeid.

  (India vanasõna)
................................................

ESILEHT

CATERING

GALERII

UUDISED

KONTAKT

ASUKOHT