Avardumise Keskus

Liiv-teeleht ehk psülliumHoolimata tagasihoidlikust välimusest tuntakse teelehti päris hästi. Neid hinnatakse mitmel pool maailmas peamiselt raviomaduste tõttu, mõni liik on leidnud kasutamist ka toidulaual. Kui kodumaiste teelehtede kasutamine ravimtaimena on küllaltki levinud, siis uudse loodustootena on viimastel aastatel loodustoodete kauplustesse jõudnud eksootilisemate teelehtede seemned ja seemnekestad nimetusega Psüllium.

 Suure kiudainehulga tõttu toetavad teelehe seemnekestad seedimist ja parandavad soolte tervist. Juba sajandeid on kasutatud psülliumi kui ohutut ja efektiivset lahtistit. Psüllium on loodustoode, mis elavdab seedimist, parandab soolte tervist ja 1965.a tõestati ka psülliumi kolesteroolitaset alandav efekt.

 Teelehe seemneid on nimetatud imeseemneteks, mis vähendavad söögiisu. Psülliumi manustamisel suureneb soolesisu ning sel on seedesüsteemi reguleeriv toime, mis tähendab, et aitab nii kõhukinnisuse kui ka -lahtisuse puhul. Kõhukinnisuse korral kergendab psüllium väljaheite väljutamist ning vähendab ärritust ja valulikkust hemorroidide korral. Kõhulahtisuse puhul aga aeglustab seemnete pundumine soolesisu liikumist seedekulglas. Geeljas mass, mis eraldub psülliumi leotamisel vees, aitab absorbeerida toksiine jämesooles.

 100 grammis psülliumis on kiudaineid keskmiselt 85 grammi. Vitamiine see ei sisalda ning mineraalidest saab vaid õige pisut rauda ja kaltsiumi. Ent psüllium aitab organismil vitamiine ja mineraale paremini omastada ning põhiline kasu tulebki rohkest kiudainest.

 Veega kokku puutudes psüllium paisub ja pakseneb. Teelehe kestad võivad paisuda kuni 20 korda. Sobiva tekstuuri saamiseks on soovitatav psülliumi vees, taimepiimas või mahlas lahjendada, lisades 200 ml vedelikule ühe teelusikatäie psülliumi. Liiga paks tekstuur pole hea, sest seda on raske neelata. Päevane maksimaalne ühekordne annus täiskasvanule on 13 grammi.

 Psülliumi kasutatakse seedimist soodustavates toidulisandites, aga ka toidutegemisel. Näiteks gluteenivabade või väikese süsivesikusisaldusega küpsetiste valmistamisel on psüllium hea siduv aine. Samuti sobib psüllium asendama keeksi- või pannkoogitainas muna. Küpsetisi tehes pole vaja seda vees lahjendada, jälgige retsepti.

Psülliumi ei soovitata väikelastele ning eriti ettevaatlik tuleks olla raseduse ajal. Sooleummistuse, suhkurtõve ja ülitundlikusse korral peaks psülliumi samuti vältima.

Psüllium maailmas

Teelehtede (Plantago) perekonda kuulub enam kui 200 liiki taimi ja need on levinud mitmel pool maailmas. Eesti kasvab näiteks suur teeleht (Plantago major), mis on tuntud kui haavade välispidine tohterdaja, kuid aitab ka seespidiselt.

Psüllium e. liiv-teeleht e. India teeleht kasvab, nagu nimigi viitab, Indias, aga ka Madeiral, Kanaari saartel, Põhja-Aafrikas, Hispaanias, Kaukaasias, Türkmenistanis, Iraanis, Afganistanis ja Pakistanis. Selle eksootilisema teelehe seemneid ja kestasid müüakse Eestis peamiselt mahe- ja tervisepoes.

Liiv-teelehte tuntakse ka nimetustega Branched plantain, French psyllium ja Psyllium.

 

Retseptid:


Allikas:

  1. Krista Kaur, Targu Talita : Maalehe nõuandelisa, nr. 26, 25 juuni 2015
  2. https://maaelu.postimees.ee/3672925/psullium-keerulise-nimega-rikkalik-kiudaineallikas
  3. http://bakerite.co.uk/psyllium-husk-ingredient-spotlight/
Toidulausuja Facebooki lehele 

 

 

 


Shamaanirestoran OÜ  e - kiri: terje1 ät terviklik.ee
Terje Parts   tel: +372 55 529 139
 

TOITUMISNÕUSTAMINE
--------
TOIDURETSEPTID
--------
SAHVER
Köögiviljad  
Pähklid ja seemned  
Teraviljad  
Ürdid, vürtsid, maitsetaimed  
Suhkrud, kakao ja jaanikaun  
Rasvad ja õlid  
Kohv, tee ja taimeteed  
--------
POOD
--------
KALENDER

Täna külastajaid
22


 Taimedes peitub kogu maailma jõud.
Võitmatu on see, kes tunneb nende salajasi võimeid.

  (India vanasõna)
................................................

ESILEHT

CATERING

GALERII

UUDISED

KONTAKT

ASUKOHT