Avardumise Keskus

Aed-liivatee ehk tüümian


Aed-liivatee annab elu tagasi.

Liivatee on iidsetest aegadest olnud lugupidamises, seda tunnistab ka tema kasutamine usurituaalidel. Tema ladinakeelne nimetus thymus on tuletatud sõnast "hing", "eluhingus", sest liivateel olevat võime anda inimesele elu tagasi.

Ajalugu

Taim on tuntud Idamaades, Vanas Egiptuses ja Kreekas.

 Vanas Egiptuses kasutati tüümianit balsameerimisel. Vanas Kreekas lisati tüümianit vanniveele- pidi vapramaks tegema. Vanas Roomas lõhnastati tüümianiga tube ja lisati seda maitseks juustudele ning alkohoolsetele jookidele. Keskaegses Euroopas pandi pandi tüümianioks padja alla, et tuleks hea uni.

 Eriti tervistava toimega on mesi, mis korjatud liivateega kaetud nõlvadelt.

Keskajal tähistas liivatee elujõudu. Rüütlid kandsid liivateepärgi, mille ümber sumisesid alati mesilased. Liivatee on kogu maailmas tunnustatud ilu-, mee-, maitse- ja ravimtaim. Parimaks peetakse Prantsusmaa aed-liivateed.

Eestlased on teda kasvatanud aedades või korjanud mereäärsetelt aladelt lähisugulast nõmm-liivateed. Vanasti aeti liivatee suitsuga tarest halbu sõnu, kurje vaime ja pahu haigusi välja. Kui tuppa on tekkinud kopitanud lõhn, kõrvaldatakse see liivatee suitsuga.

Liivatee toidutaimena

Oma tugeva ja aromaatse maitsega on ta kasutusel toitude maitsestamisel. Maitseainena sobib eeskätt liha-, kala- ja kaunviljatoitudele, on estragoni kõrval tähtsaim taim prantsuse köögis. Vahemeremaades hõõrutakse kalu enne praadimist kuuma õli sisse kastetud aed-liivatee oksaga. Kala ja liha paneerimisel segatakse jahusse aed-liivatee pulbrit. Väikeses koguses lisatakse aed-liivateed salatitele, suppidele, porgandi- ja seenetoitudele, hapendatavaile kurkidele, marinaadidele, aroomiäädikatele (oksake õitsvana äädikapudelis - dekoratiivne). Rohkesti kasutatakse kala-, liha- ja likööritööstuses. Puitunud varred sobivad grillipuiduks.

Erinevalt paljudest teistest maitsetaimedest, säilitab tüümian oma meeldiva maitse ka pikal kuumutamisel, seega on ta ideaalne suppide, hautiste, tomatikastme ja puljongite maitsestamisel. Eriti hästi sobib tüümian lambalihaga.

Liivatee kuulub paljude maitseainete segudesse.

Tüümian on nii Provence`i ürdisegu ehk Herbes de Provence`i kui ka koos peterselli ja loorberilehega bouquet garni komponent.  Samuti on tüümian lisaks seesamiseemnetele ja sumahhile üks kolmest tähtsast Liibanoni maitseainesegu za`atar´i komponendist.

Väga hästi sobib maitsestada liivateega kohupiima, kodujuustu ja nisu-, odra-, rukkijahu putrusid ning riisi- ja maisitangu maitsestamiseks. Loomulikult sobib liivatee paljudele köögiviljatoitudele, eeskätt kõrvitsale, kabatšokile, kurgile ja seentele.

Toiteväärtus

Aed-liivatee sisaldab jahvatatult 1g (1tl) kohta:  kaltsiumit 26 mg, kaaliumit 11 mg, magneesiumit 3 mg, fosforit 3 mg, rauda 1,7 mg, A-vitamiini 16,7 TÜ.

Kasulikud omadused

Diureetikum, ergutav, krampide-ja puhitusevastane, leevendab menstruatsioonivaevusi, puhastab soolestikku, stimuleerib higistamist, lahtistab röga. 

Peetakse ka armurohuks.

Tüümiani eeterlik õli sisaldab tugevat antiseptilist omapärase lõhnaga tümooli ja karvakrooli, borneooli, pineeni. Eraldatud on saponiine, mõru- ja parkaineid, mineraalsoolasid, rasv- ja orgaanilisi happeid. Sisaldab 1-2% eeterlikke õlisid, samal ajal nõmm-liivatees on neid tunduvalt vähem (0,1-0,2%). Nõmm-liivatee on rikas mineraalainete poolest.

Retseptid:Allikas: 

  1. Maailma toiduained. Taskuentsüklopeedia.  2009
  2.  Raudnask J. Tervislikud ürdid ja vürtsid. 2013
  3. https://et.wikipedia.org/wiki/Aed-liivatee. 2018-02-04

Shamaanirestoran OÜ  e - kiri: terje1 ät terviklik.ee
Terje Parts   tel: +372 55 529 139
 

TOITUMISNÕUSTAMINE
--------
TOIDURETSEPTID
--------
SAHVER
Köögiviljad  
Pähklid ja seemned  
Teraviljad  
Ürdid, vürtsid, maitsetaimed  
Suhkrud, kakao ja jaanikaun  
Rasvad ja õlid  
Kohv, tee ja taimeteed  
--------
POOD
--------
KALENDER

Täna külastajaid
31


 Taimedes peitub kogu maailma jõud.
Võitmatu on see, kes tunneb nende salajasi võimeid.

  (India vanasõna)
................................................

ESILEHT

CATERING

GALERII

UUDISED

KONTAKT

ASUKOHT