Avardumise Keskus

Sahver 

Seemned on taimede paljunemisvahendiks ja neid sisaldavad suuremal või vähemal määral kõik seemneviljad. Pähkliteks nimetatakse erinevaid vilju, mille tuuma ümbritseb kõva kest. Nii pähklid kui seemned on kõrgelt hinnatud eelkõige suure toiteväärtuse tõttu,  aga ka sellepärast, et nende valmistamine on lihtne ja vähe aega nõudev. Pähkleid ja seemneid süüakse tervena, hakituna, jahvatatuna, niisama või röstitult, kaetakse šokolaadi või jaanikaunasiirupiga. Neid võib erineval viisil kuumtöödelda ja kasutada ka toitude kaunistamiseks. Sageli pakutakse pähkleid ja seemneid soolatuna. Kõrge rasva-ja kalorisisalduse tõttu tuleks neid süüa mõõdukalt.

Teraviljad kuuluvad kõrreliste sugukonda. Tatar, mida tihti peetakse samuti teraviljaks, on pärit teisest, tatraliste sugukonnast. Teravilja tera (teris) koosneb välisest kestast, kestaalusest aleuroonkihist, endospermist ja idust.
Väline kest katab tera. Kuna väline kest pole inimesele seeditav, siis tuleb see terast eemaldada. Jahvatamisel eraldatakse kas kogu kest või osa sellest. Seda nimetatakse kroovimiseks.
Endosperm (tuum) on tera kõige suurem osa. See koosneb peamiselt tärklisest, polüsahhariidist, mis hüdrolüüsub seedetraktis aeglaselt glükoosiks ja tekitab täiskõhutunde.
Tuuma  kattev aleuroonkiht koosneb mitmest kiulisest kihist, mis sisaldavad palju vitamiine ja mineraalaineid. Need kihid ergutavad seedeelundkonna motoorikat ja aitavad vältida kõhukinnisust.
Idu asub tera alumises osas. Sellest saab alguse uus taim. Kuigi idu ei ole suur, leidub selles kõige rohkem toitaineid, muu hulgas rasvu, mis muudavad idu kiiresti rääsuvaks.
Eri teraviljad sisaldavad erisugusel määral toitaineid. Eriti kehtib see gliadiini ja gluteniini kohta, mis moodustavad gluteeni- aine, mis muutub jahu ja vedeliku sõtkumisel kleepuvaks ja elastseks massiks. Gluteen etendab tähtsat osa taina kerkimisel, sest ta venib mehaaniliselt töödeldud (sõtkutud)tainas ja hoiab kinni taina käärimisel tekkivat gaasi.

Sageli ei peeta vajalikuks eristada mõisteid "ürdid" ja "vürtsid", vaid nimetatakse kõiki tooteid, millega toite maitsestatakse, lihtsalt "maitseaineteks". Täpsemalt on vürtsid aga aromaatsed ained, mida saadakse troopilistel aladel kasvavatest taimedest ning millel tavaliselt on iseloomulik terav lõhn. Ürdid omakorda on roheliste lehtedega maitseküllased taimed, mis kasvavad parasvöötme kliimas ja mida sageli kasvatatakse juurviljaaedades. 


Allikas:
  1. Maailma toiduained. Taskuentsüklopeedia.2009

   


Shamaanirestoran OÜ  e - kiri: terje1 ät terviklik.ee
Terje Parts   tel: +372 55 529 139
 

TOITUMISNÕUSTAMINE
--------
TOIDURETSEPTID
--------
SAHVER
Pähklid ja seemned  
Teraviljad  
Ürdid, vürtsid, maitsetaimed  
--------
POOD

Täna külastajaid
99 Taimedes peitub kogu maailma jõud.
Võitmatu on see, kes tunneb nende salajasi võimeid.

  (India vanasõna)
................................................

ESILEHT

MENÜÜ

GALERII

ÜRITUSED

KONTAKT

ARHAILISTE TRADITSIOONIDE KESKUS